הקשר שבין משבר בנישואין תוחלת חיים ותחלואה נפשית ופיזית

האם יש קשר בין תוחלת החיים או בין תחלואה נפשית ופיזית למשבר בחיי הנישואין? על כך במאמר שלפניכם.

אין כל ספק בכך, שאיכות גבוהה של חיי נישואין. מהווה רכיב מכריע, בדירוג רמת איכות החיים שלנו באופן כללי. אך מה שפחות ידוע הוא, כי לחיי זוגיות טובים ומשביעי רצון. יש השפעה ישירה על תוחלת החיים. חד וחלק. יש על כך מספיק מחקרים. יתרה מכך, חיי נישואין קשים ומתסכלים, מעבר לפגיעה הקשה בבני הזוג. היא פוגעת בתחלואה מוגברת אצל הילדים. וכן ביכולות ובהתפתחות הקוגניטיבית שלהם.

תחלואה וחיי זוגיות קשים

 

מצב מתמשך של תסכול, בדידות וכעסים שנובעים מחיי זוגיות קשים. גורמים לרמה סטרסוגנית גבוהה, שהיא מצע פורה ומזמין, למחלות קרדיווסקולריות (לב וכלי דם). מה שמשפיע ישירות על תוחלת החיים. מתוקף העובדה שמחלות לב וכלי דם, הינם גורמי תמותה מהראשונים במדרג. ולא רק. חיים שמלווים במצבי דחק מתמשכים, מורידים את הרמה החיסונית בגוף, ומזמינים שפעת ומחלות עונתיות נוספות.
מה שמעניין הוא, כי ישנם מכוני לב בארה"ב ובעוד מדינות בעולם המערבי. שבין שאר חברי הסגל הרפואי והפרא רפואי, ישנו גם מטפל או יועץ זוגי. מה שמלמד על החשיבות המכרעת בשיפור חיי הנישואין, למניעת החולי הקרדיולוגי, וליכולת השיקום ממנו.

תחלואה נפשית ומשבר בזוגיות

 

הבטן הרכה, של משבר מתמשך בחיי הנישואין, או של חיי זוגיות קשים. זו הבריאות הנפשית. נישואין רעים ודפרסיה, הם צמד 'לא חמד' שמזינים זה את זה, ומשפיעים לרעה זה על זה. כלומר, חיי הנישואין הקשים מגבירים את הדיכאון, והדיכאון המוגבר, מסלים את הקושי והשבר של חיי הזוגיות.
על פי מחקרים רבים, נמצא. כי מי שסובל בעיקר מבחינה נפשית, עקב משבר בחיי הזוגיות. אלו הנשים. אחת מכל ארבע נשים, הסובלות ממערכת נישואין קשה – תחלה בדפרסיה. ישנם כאלו שנוטים לייחס זאת לעובדה, שנשים שסובלות מתסכול מתמשך ומבדידות בתוך מערכת הנישואין שלהן, נוטות להתכנס לתוך עצמן. ולהדחיק את הקושי שלהן. דבר שגורם ומטפח, תסמיני דכדוך ודיכאון. זאת לעומת הגברים, שיש להם נטייה "להתמודד" עם תסכול בחיי הנישואין דרך התפרצויות, והחצנת הכעסים. כלומר, הם נוטים 'לשחרר' את התסכול. ולא 'להשאיר אותו בבטן'. 'התמודדות' כזו, מפחיתה אמנם את הסיכוי ללקות בדיכאון. אך מגבירה את הסיכון ללקות במחלות פיזיולוגיות, כמו לב וכלי דם. מה גרוע יותר? תחליטו אתם.

מהן ההשפעות של למערכת נישואין קשה על הילדים?

 

אין צורך להיות מלומד, כדי להבין. שלמערכת נישואין קשה, יש השפעה רעה על הילדים. את זה כל ילד יודע. אך רק אנשי המקצוע בתחום, יודעים את ההיקף המשמעותי שיש לחיי נישואין קשים, על הילדים.
ילדים להורים, שחיים בזוגיות קשה. בין שהקושי בא לידי ביטוי בריבים, האשמות והתפרצויות על בסיס קבוע. או שזה בא לידי ביטוי, בתסכול מתמשך של ההורים. בהפנמת הכעס ודיכאון. תהיה להם תחלואה מוגברת. עקב ירידה של הרמה החיסונית בגופם. וממילא יהיו להם היעדרויות רבות מהלימודים. בנוסף, תהיה ירידה ביכולת הריכוז וממילא, ירידה בציונים. ובאופן כללי, תהיה להם ירידה ביכולת הקוגניטיבית.
בפן ההתנהגותי. תהיינה השלכות קשות גם כן. מורים ומחנכים של ילדים להורים עם זוגיות קשה לאורך זמן. מדווחים, על הפרעות התנהגות בבית הספר. ועל דחיה חברתית, שכל 'גישה' פסיכולוגית, תשמח לתת לכם 'משנה סדורה' על הסיבה לכך. במקרים קשים יותר, הילדים הללו יהפכו להיות אלימים לחבריהם ולסביבה. ובעצם יהפכו גם אותם בהמשך, לאנשים אגרסיביים, אלימים ולהידרדרות לחיי פשע.
אחרי כל זה, איזה סיכוי אתם נותנים לילדים כאלו. להצליח לבנות חיי זוגיות בעתיד, שמבוססים על אמון, הערכה וכבוד? או על כמה אתם מוכנים להמר, על כך שהילדים הללו יידעו לבטא רגשות. להיות אמפטיים לסביבה. או להכיל את השונה? כמה עשרה שקלים? עשרים? או גם סכום פעוט כזה, לא.
מה שהכי נורא, זה לשמוע אישה שחווה מערכת נישואין קשה מתמשכת. כאשר היא נשאלת ע"י חברה או קרובי משפחתה, למה היא לא מסיימת את חיי הזוגיות הקשים שלה? היא מנמקת את זה ב"טובת הילדים". כן. לא פחות! אילו רק הייתה מודעת להיקף הפגיעה שיש לחיי הזוגיות שלה על ילדיה, בכל התחומים. היא הייתה בוודאי מפשילה שרוולים "למען הילדים" ומחליטה. לעשות שינוי בחיי הנישואין שלה, לגייס את בן הזוג שלה. וללכת לייעוץ זוגי ומשם לתהליך בנייה מחדש, של ברית הנישואין שלהם לרווחתם. ולרווחת הדור העתיד שלהם.
ראובן ברכץ, יועץ זוגי